NEDEN ÇELİK MİNARE

Minareler, ibadet dergahlarımız olan camilerde namaza çağrı için cami yapısından daha yüksek bir şekilde inşa edilirler. Minareler geçmişten günümüze camilerimizin görünümleriyle de bütünleşmişlerdir. Minarelerin camilere kattığı ihtişam ise tartışmasızdır. Geçmişte ahşap minarelerle başlayan minare inşası teknolojinin de sunduğu imkanlarla çelik minare inşasına dönüşmüştür.
 
Çelik minare çeşitleri dayanıklılıkları ile uzun ömürlü olmalarının yanı sıra model seçenekleri ve dış cephe kaplamaları ile camilerimizin ihtişamına ihtişam katarak görsel bir zenginlik sunarlar. Çelik minare depreme dayanıklıdır. Deprem kuşağında olan ülkemiz için bu unsur oldukça önemlidir.
 
Uzun yıllar boyunca bakım-onarım gerektirmemesi de çelik minare için tercih sebeplerinden biridir. Ayrıca betonarme minarelere oranla çelik minare çeşitleri çok daha ekonomiktirler. Camilerimizin inşasında en büyük sıkıntının ekonomik kaynaklar olduğu göz önünde bulundurulursa yeni inşa edilen camilerimizde neden çelik minare tercih edildiğini anlamakta mümkündür.

YORUMLAR

YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...