ÇELİK MİNARELERDE SAĞLAMLIK

Minarelerimiz camilerimizde namaza çağrı için cami yapısından yüksek bir şekilde inşa edilirler. Minareler geçmişten günümüze camilerimizin görünümleriyle de bütünleşmişlerdir. Minarelerin camilere kattığı ihtişam ise tartışmasızdır. Geçmişte ahşap minarelerle başlayan minare inşası teknolojinin de sunduğu imkanlarla çelik minare inşasına dönüşmüştür.

Çelik minareler dayanıklılıkları ile uzun  ömürlü olmalarının yanı sıra model seçenekleri ve dış cephe kaplamaları ile camilerimizin ihtişamına ihtişam katarak görsel bir zenginlik sunarlar. Çelik minareler 'in en önemli özelliklerinden biri depreme dayanıklı olmasıdır. Deprem kuşağında olan ülkemiz için bu unsur oldukça önemlidir.

Uzun yıllar boyunca bakım-onarım gerektirmemesi de çelik minarelerin tercih sebeplerinden biridir. Ayrıca betonarme minarelere oranla çelik minare 'ler çok daha ekonomiktirler. Camilerimizin inşasında en büyük sıkıntının ekonomik kaynaklar olduğu göz önünde bulundurulursa yeni inşa edilen camilerimizde neden çelik minareler 'in tercih edildiğini anlamakta mümkündür.


YORUMLAR

YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...